Колко често и как правилно да къпем кучето си

Н езависимо дали се налага – любимецът ви се е изцапал и е мръсен, или просто смятате, че е дошло време за баня – рано или късно идва и необходимостта на изкъпете кучето си. И като всеки стопани на четириного, вероятно си задавате въпроса: колко често е добре да го правите? Отговорът на този въпрос може да е труден, тъй като зависи от различни фактори. Няма строги правила за къпане, но колко често питомецът ви ще има нужда от баня, зависи от много неща, включително породата, вида на козината, начина му на живот и времето от годината.
Колко често трябва да къпем кучето си?
Къпането и грумингът са две свързани, но различни неща. Всички четириноги се нуждаят от редовен груминг, като това включва подрязване на ноктите, разресване на козината, използване на инструменти за премахване на разхлабените косъмчета (при дългокосмести или кучета с по-гъста козина), почистване на очите, ушите, както и гънките на кожата.
Някои кучета се нуждаят от по-чест груминг в сравнение с други. Въпреки това, повечето домашни любимци няма как да минат без седмична или месечна поддръжка, което най-често включва скъсяване на ноктите, почистване на ушите и разресване на козината с подходяща четка. От друга страна, пълната баня, включително намокряне, шампоан и изплакване, варира. Твърде честото къпане може да доведе до суха козина и кожни проблеми, докато недостатъчното – до здравословни проблеми и неприятна миризма. За това и при някои домашни любимци се препоръчва къпане веднъж годишно, докато при други – веднъж на няколко месеца.
При някои породи има специални изисквания, изключващи чести бани, за да не се наруши целостта и естествения външен слой косъма. Това се наблюдава най-вече при четириноги с по-твърда козина, характеризираща се с по-плътни и здрави косми. За тях се препоръчват бани 2-3 пъти годишно.
Dogsandcats.bg
Ако няма такива – общовалидното правило е кучето да не се къпе по-често от веднъж на три месеца.
При кучета с копринено мека на допир козина, по-дълга или такава, която има нужда от специално оформяне, баните могат да са по-чести – веднъж месечно.
- Порода и вид на козината на кучето
Породата на кучето ви основен определящ фактор за това колко често ще трябва да го къпете и колко време (и усилия) ще ви отнеме този процес. И не е толкова просто, колкото дължината на козината, тъй като някои четириноги като Китайското качулато куче, се нуждаят от доста груминг грижи, макар че нямат много козина. Други кучета като Пули, имат изключително дълга козина, която обаче, изненадващо, се нуждае от много малко грижи – особено след като е била разресана. Домашните любимци с двойна козина като Лабрадорите често се нуждаят от повече четкане, отколкото къпане, докато събратята им с дълга козина като Коли, често се сдобиват с възли и заплитания, които изискват редовна грижа.
Като правило, колкото по-голямо е кучето или колкото по-дълга е козината, толкова повече време и усилия ще са необходими, за да се държат нещата под контрол, въпреки че това може да не включва къпане, а по-общ груминг. Не забравяйте да проучите породата (или потенциалните породи ако имате осиновено куче), за да разберете какви са нейните нужди, преди да вземете избраното от вас куче у дома. Като отговорен собственик на домашен любимец, трябва да знаете какво да очаквате.
- Здравни състояния
Ако кучето ви има някакъв здравословен проблем – особено такъв, който засяга кожата, ветеринарният ви лекар вероятно ще има допълнителни насоки, които да вземете предвид при разработването на график за къпане. Имайте предвид, че медицинските шампоани може да са необходими за лечение на някои кожни състояния и ако специалистът ви е насочил към такъв продукт, то питомецът ви може да се нуждае от по-често или по-рядко къпане спрямо общите препоръки за породата.
- Сезонност
Времето от годината също влияе на това колко често е добре д се къпе кучето ви. През топлите, влажни месеци от годината много четириноги са склонни към мазна козина и неприятна миризма. Кожните алергии също могат да бъдат по-фокусирани, с развитие на драскотини и рани. Паразити като бълхи и кърлежи също са по-често срещани през топлите дни, което допълнително дразни кожата. Това означава, че ще са необходими по-чести къпания – често с медицински продукти.
Кучетата, които обичат да се мокрят и да плуват през лятото, може да не се нуждаят от толкова чести бани, стига да ги изплакнете с чиста вода след това. През зимата четириногите обикновено не са толкова мръсни, но са по-склонни към суха кожа, която може да е сърбяща и дразнеща, така че може да им е необходим хидратиращ шампоан. Честотата на къпане ще зависи от количеството мръсотия и прах по животното.
- Възраст и начин на живот
Кученцата и по-младите кучета са склонни да бъдат експерти, когато става въпрос за намиране на начини да се изцапат! В резултат на това те често се нуждаят от по-чести бани. От друга страна, с напредване на възрастта те стават по-неактивни. Някои кучета предпочитат да стоят на закрито, вместо да играят навън. По-възрастните четириноги обикновено не се нуждаят от често къпане – обикновено достатъчно, за да се контролира телесната миризма. Можете също да инвестирате в почистващи кърпички за домашни любимци, за да поддържате хигиената на питомеца си между къпанията.
По-възрастните кучета имат ограничена активност и може да срещат проблеми с поддържане на хигиената си. Те може да се нуждаят от по-интензивен груминг, тъй като може да не са в състояние да се справят сами. Ако животното страда от уринарна инконтиненция, това може да доведе до лесно замърсявана на козината му. Във всички случаи, ако домашният ви любимец има определен здравословен проблем, то може да е необходимо ежедневно почистване на отделни места.
Какъв шампоан да използваме при къпането на кучето си?
Добре е да се консултирате с личния си ветеринар преди да изберете подходящ шампоан за своя любимец. Разнообразието в зоомагазините е голямо и човек може лесно да се обърка. По правило кучешките шампоани са с по-ниска киселинност, като в същото време са създадени специално за козината на кучето, за да я почистят добре и направят здрава, лъскава и еластична.
Основните фактори, от които зависи изборът на правилен продукт за козината на кучето са:
- Възраст – за малките има специални по-щадящи шампоани
- Дължина на козината – при по-дълъг косъм е желателно да се използва или продукт 2 в 1 – шампоан с балсам за по-лесно разресване, или първо шампоан, а после задължително балсам
- Проблем с паразити – ако, например, любимецът ви е хванал бълхи, то най-добре е да го изкъпете с антипаразитен шампоан. Имайте предвид, че дори и след тази процедура трябва да приложите обезпаразитяващо средство за защита от ектопаразити като кърлежи, бълхи, комари и др.
Най-добре е да прецените колко често ще ви се налага да къпете кучето, преди да изберете и подходящ шампоан на база останалите фактори. Ако ще е по-рядко може би можете да се спрете на по-качествен и малко по-скъп продукт с по-добро общо действие.
И да пристъпим към самото къпане...
Колкото и да не ви се вярва, къпането е един от най-стресиращите моменти в живота на всяко куче. Дори за тези представители на породите, които по принцип с охота влизат в морета, езера и реки.
Защото ако за нас това е рутина, за четириногия ни приятел няма нищо нормално в това да го третират с препарати, а после да го мокрят с душ и той по никакъв начин не го свързва с доброволните игри в различни водеми, на които е свикнал и се радва.
Най-добре е да подготвите предварително банята и всички неща, които ще са ви необходими за самото къпане – нека са ви под ръка шампоана, балсама, четка за разресване, тапи или памучни тампони за ушите и чиста суха кърпа. Важно е езикът на тялото ви да е спокоен и предразполагащ – различните игри и разсейване рядко въздействат толкова на кучето, колкото държанието на стопанина му.
Основното, за което трябва да внимавате по време на самото къпане, е да не влезе вода в ушите на кучето. Вариантите да избегнете този изключително неприятен и в доста от случаите – опасен момент е, да вземете специални памучни тампончета, които да сложите в ушите на кучето. Ако няма как да направите това, то в никакъв случай не насочвайте струята вода към лицето на животното. Изплаквайте главата откъм тила, а ушите почистете внимателно след края на банята с влажна, но добре изстискана кърпа. Важно е от нея да не тече вода, да е мокра но не и прогизнала.
Водата не трябва да е нито гореща, нито твърде студена. Нормалната топлина, която ще стресира най-малко кучето, е максимално близка до телесната му температура – около 38 до 40 градуса. За удобство можете да я настроите предварително. Имайте предвид, че всяко ваше излизане след началото на къпането на кучето ще бъде моментално използвано от малкия (или не чак толкова) хитрец, за да се опита да избяга. За това – по-добре ограничете движенията извън стаята.
Най-добре е къпането да започне от долу нагоре- първо сапунисайте и измийте тялото, главата оставете за накрая, защото естествения рефлекс на кучето ще го накара да се изтръска след като я намокрите. В никакъв случай не изсипвайте шампоана или балсама директно върху гърба на животното -предварително сипете в шепа малко от препарата, разредете го с вода и чак тогава третирайте с него кожата на любимеца си. Чрез леки, кръгови или въртеливи движения втривайте шампоана, докато го разнесете равномерно по гърба, гърдите, краката и опашката, след което изплакнете обилно няколко пъти с чиста вода.
Добър вариант е да къпете кучето във ваната, ако имате такава, но не я пълнете много – нека животното има опора и усеща, че е стъпило стабилно. Ако любимецът ви спада към мини или декоративните породи – можете да го изкъпете директно в мивката като много внимавате да не се нарани в опитите си да се измъкне – като се опита да скочи, например.
Поведението на кучето след баня често ще ви озадачи – доста често то се държи доста странно, опитва се да се отърка в земята и тн. За това – уврете се, че сте го подсушили добре и поне за малко не му давайте да излиза навън.
Важно правило е да не се къпе куче, което има някакъв вид рани или зарастващи шевове. Въздържайте се от бани и, когато кучето е болно. Макар за нас хората да няма нищо по-приятно и благотворно от една гореща вана при настинка, за четириногия ни приятел нещата не стоят по същия начин.
За домашните ни любимци да са под душа далеч не е най-приятното възможно преживяване. Всъщност, къпането на кучето радва доста повече стопаните му, отколкото самото животно.
Къпане на куче: Нашите експертни съвети
А ето и няколко кратки насоки, които ще ви помогнат да организирате и пристъпите към къпането на кучето си по-спокойни и уверени:
- Предвидете си достатъчно време, тъй като бързането ще направи цялото преживяване стресиращо и за двама ви. Стремете се да къпете кучето си в момент, когато е спокойно и отпуснато.
- Винаги го разресвайте преди къпане.
- Винаги използвайте специален шампоан за кучета, а не такъв, предназначен за хора.
- Кучето ви автоматично ще се разтръска лудо, щом излезе от ваната, така че се уверете, че имате достатъчно кърпи и покрийте или премахнете всички близки меки мебели или предмети, които биха могли да пострадат от пръските вода.
Ако можете да убедите друг човек да ви помогне да направите всичко това, толкова по-добре. Защото, когато трябва да изкъпете куче – допълнителните ръце ще ви помогнат да се запазите спокойствие и ще имате някой, който да ви подаде това, от което се нуждаете.